A lőttbeton technológiának alapvetően két fő típusa van: a száraz és a nedves eljárás. Bár mindkét módszer ugyanazt a célt szolgálja – vagyis a betonréteg nagy sebességgel történő felhordását –, jelentős különbségek vannak a két technológia között. Ez igaz a kivitelezési folyamatra, és a végeredmény tulajdonságaira is.
A száraz lőttbeton technológia esetében a betonkeverék alkotóelemei – cement, homok, kavics és különböző adalékanyagok – száraz állapotban kerülnek összekeverésre és így is jutnak el a fúvókáig. A víz csak közvetlenül a kilövés előtt, a szórófejben kerül hozzáadásra. Ennek a technológiának egyik legnagyobb előnye, hogy a víz mennyisége a felhordás pillanatában rugalmasan szabályozható. Ezzel lehetővé válik a beton állagának gyors, pontos beállítása a környezeti viszonyokhoz vagy a felület jellemzőihez igazodva. Emellett a száraz technológia lehetőséget ad a betonkeverék hosszabb szállítására is, hiszen nem áll fenn a kötés idő előtti megindulásának veszélye.
A száraz technológia hátránya ugyanakkor, hogy jelentős porképződéssel jár, ami környezetvédelmi intézkedéseket és fokozott munkavédelmi figyelmet követel. Ezen túlmenően a száraz technológiával előállított betonréteg minősége nagyban függ a szórófejet kezelő szakember gyakorlottságától, hiszen a víz mennyiségének pontos adagolása nagy precizitást igényel. Emiatt a végeredmény minősége kevésbé egyenletes, mint a nedves technológia esetében.
A nedves lőttbeton technológiánál viszont a betonkeveréket már a betongyártó üzemben, előre összekeverve és a megfelelő víztartalommal ellátva állítják elő. A kész, friss keverék ezután egy speciális pumpa segítségével, csővezetéken keresztül jut el a munkaterületre, ahol nagy sebességgel kerül felhordásra. Ennek egyik legfőbb előnye, hogy a beton minősége könnyebben garantálható, mivel a víz-cement arány előzetesen beállítható. Így a végeredmény egységesebb és egyenletesebb lesz. További előny, hogy a nedves technológia során jóval kevesebb porképződés van, így a munkakörnyezet tisztább, biztonságosabb, és kevésbé terheli a környezetet.
A technológia hátránya ugyanakkor, hogy korlátozott a betonkeverék szállítási távolsága és ideje, mivel a keverék már tartalmaz vizet, ezért a kötés folyamata hamarabb beindulhat. Továbbá a nedves lőttbeton berendezések és gépek magasabb beruházási költségekkel járhatnak, és nagyobb a karbantartási igényük is.
Végeredményben tehát mindkét technológiának megvan a maga helye a betonipari projektekben. A száraz technológia főleg ott előnyös, ahol nehezebb a hozzáférhetőség, nagyobb rugalmasságra és hosszabb szállítási távolságra van szükség. A nedves technológia pedig elsősorban olyan projektekhez ajánlott, ahol magasabb minőségű, egységesebb betonrétegre van igény. Például a magas terhelésnek kitett szerkezeteknél, vagy olyan területeken, ahol a környezeti és munkavédelmi követelmények kiemelkedően fontosak.